تعمیر و تعویض برد لپ‌تاپ

از مشکلاتی که برای لپ‌تاپ‌‌ها بوجود می آید، خراب شدن برد و یا به اصطلاح (main off) است. در بعضی از مواقع مشکلاتی از سوی برد رخ می‌دهد که قابل تعمیر می‌باشد و مشکلش رفع می‌شود و در بعضی از مواقع نیز ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید که غیر قابل تعمیر باشد زیرا ممکن است راه‌های ارتباطی برد آسیب دیده باشند.

تعمیر و تعویض برد لپ‌تاپبرد از چند قسمت تشکیل میشود

 صفحه اصلی برد

این صفحه مداری است که از چند آلیاژ در چند لایه ساخته شده است . کشور ما تکنولوژی ساخت برد را ندارد و به همین دلیل نمی‌توانیم لپ‌تاپ بسازیم. ساخت مادربرد در فضایی بزرگ و عاری از میکروب و هرگونه آلاینده و گرد و غباری صورت می‌گیرد، در واقع این اتاق چیزی شبیه به کلین روم است ولی در مقیاس و ابعاد بسیار بزرگ تر. مادربرد از چند لایه با آلیاژهای مختلف ساخته شده است که این آلیاژها، آلیاژهای بسیار مخصوصی هستند که ارتباطات مسیرهای رویی را به مسیرهای زیرین متصل نمی‌کند. به عنوان مثال در نظر داشته باشید که یک لایه را با آلیاژ مخصوص تشکیل داده و مسیر دهی‌های USB و یک سری آی سی‌هایی را در این لایه جایگذاری و سیم کشی می‌کنند، در این حالت لایه‌ای جدید را با آلیاژی دیگر بر روی لایه و مسیرهای قبلی ریخته و بر روی آلیاژ جدید، مسیر دهی جدید صورت می‌گیرد و به همین ترتیب تا انتهای مسیر دهی. هر مادربرد قبل از ساخت نیاز به طراحی نقشه دارد که در نقشه تمام جزئیان کشیده می‌شود و از روی نقشه ساخت شروع می‌شود.

 انواع IC ( خازن، مقاومت و…)

حضور خازن‌ها و مقاوت‌ها در برد دلایل مختلفی دارد، که این دلایل بسته به خواسته‌ی طراح، در هر قسمتی که صلاح ببیند جایگذاری می‌شود. بعضی مواقع در مسیر آی سی های اصلی مانند I/O، چیپ ها، بایوس و… از این IC ها قرار می‌دهند زیرا در زمان اتصالی، آی سی قطع شود و مسیر ارتباط را به آی سی اصلی قطع کند و با تعویض یک خازن کوچک و رفع اتصالی مشکل برطرف می‌شود و تعمیر برد لپ‌تاپ شما به درستی صورت می‌گیرد. آی‌سی‌های دیگر هستند که از آنان برای تشکیل PWMهای روی برد استفاده می‌شود. در کل آی سی ها نقش‌های مهمی را در روی برد ایفا می‌کنند.

  انواع چیپ ( چیپ شمالی، چیپ جنوبی و…) 

چیپها یکی از اصلی ترین قطعات حاضر بر روی مادربرد لپ تاپ به حساب می آیند. به طور معمول بر روی برد لپ تاپ بین 2 الی 3 چیپست (بسته به طراح مادربرد ) تعبیه می شود که هر کدام از این چیپ ها وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند که اصلی ترین آنها چیپست CPU یا همان مغز سیستم می باشد که تمام دستور دهی ها از این چیپست نشات می‌گیرد. چیپسِت بعدی که بر روی مادربرد لپ تاپ تعبیه می شود، چیپست GPU یا همان گرافیک است که وظیفه پردازش کردن امور گرافیکی را بر عهده دارد و در سیستم ها این قطعه هم از اهمیت بالایی برخوردار است. چیپ‌های دیگری مانند NB و SB بر روی برد تعبیه می شوند که این چیپ ها هم هرکدام وظیفه خاصی را انجام می‌دهند. توجه داشته باشید که طراح برد می‌تواند به شیوه‌ای برد را طراحی کند که تمامی چیپست‌ها و حتی دو یا سه عدد از آنها در یک چیپ ادغام شوند و در این صورت تمام وظایف را همان چیپست انجام می دهد و معمولا با پیشرفت تکنولوژی این قضیه بیشتر لمس خواهد شد.


سوکت های USB – Power – sound و …

و یک سری اجزای داخلی دیگر که روی برد قرار می‌گیرند تا امکاناتی از جمله استفاده از هدفون، استفاده از سوکت USB، استفاده از کابل HTMI و … برای شما فراهم کنند که تمامی اینها جزو آپشن‌های دستگاه به شمار می‌آید و هر برندی این آپشن‌ها را برای افزایش محبوبیت خود اضافه کرده و همچنین این قطعات بسیار کاربردی و مهم می‌باشند، چرا که فعالیت با لپ‌تاپ‌ها را برای کاربران بسیار راحت تر کرده است.


هرکدام از این مراحل برای تعمیر روش خاص خودش را دارد و نیازمند علم و تجربه‌ای است که اگر کامل نباشد، به راحتی به سیستم شما آسیب می رساند و باعث از بین رفتن سیستم شما می شود و یا حتی اینکه شما باید برد خود را تعویض کنید و همین امر هزینه‌ی زیادی را به همراه خود دارد.


در کل می‌توان گفت که برد لپ‌تاپ یکی از مهم ترین قسمت‌های لپ‌تاپ می‌باشد که تمامی قطعات لپ‌تاپ برای شروع به فعالیت باید از برد، اتصال خود به قطعات دیگر را بگیرند و در صورت بروز کوچکترین مشکلی در برد لپ تاپ سیستم شما شروع به فعالیت نمی‌کند و در واقع تمامی قطعات دیگر نیز از کار می‌افتد و بلا استفاده می‌ماند.